Múzeum letectva Košice
Ľudstvo už od nepamäti snívalo o možnosti pohybu vo vzduchu. Pútal ho najmä let vtákov. Myšlienka zriadiť múzeum letectva vznikla už pri samom zrode Technického múzea, dnešného Slovenského technického múzea, v roku 1947.
O situovaní Múzea letectva do Košíc rozhodlo viacero faktorov. V Košiciach bolo od roku 1924 v poradí druhé letisko na Slovensku a tvorilo najvýznamnejší letecký uzol na východe vtedajšej Československej republiky. Hlavné sídlo tu má aj Slovenské technické múzeum, ktoré je svojím múzejným potenciálom zárukou jeho úspešnosti. V Košiciach v 50-tych rokoch 20. storočia bola založená Vysoká vojenská letecká škola, neskôr Vojenská letecká akadémia gen. M. R. Štefánika, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju letectva na Slovensku. Sídlo tu má aj pobočka Slovenského národného aeroklubu. Okrem toho Košice sú s históriou letectva späté cez mnohé ukážky lietania a leteckej techniky, tu sa uskutočnili jedny z prvých letov balónom na Slovensku. Múzeum letectva bolo po prvýkrát verejnosti sprístupnené 23.augusta 2002, 2.etapa bola slávnostne otvorená 3.októbra 2003.
-
Múzeum letectva a leteckej techniky je koncipované do historických etáp:
- Expozícia počiatkov letectva do roku 1945
- Expozícia od roku 1945
- Expozícia prístrojovej techniky
- Galéria prezidentských lietadiel
V expozícii je umiestnených vyše 20 exponátov vzácnych historických leteckých motorov, počnúc rokmi 1915/16. Unikátmi sú deväťvalcový hviezdicový vodou chladený motor zn. Salmson Kanton - Unné, vyrobený Firmou Anatra v roku 1916 v Rusku, montovaný do lietadiel Anatra "Anasalj".
Jedným z najvzácnejších je ojedinelý exponát deväťvalcový hviezdicový vzduchom chladený motor zn. Walter Scolar, vyrobený v roku 1937 v Česko-Slovensku firmou Walter a spol. Expozíciu dopĺňajú letecké modely, makety historických lietadiel, v počte asi 50 ks.
Historicky cenným exponátom je letecký motor WalterMinor 4-III, ktorý bol veľmi rozšírený v našom, ale aj v zahraničnom letectve v päťdesiatych rokoch.
Ďalej majú navštevníci možnosť vidieť dvojmiestne prúdové cvičné lietadlo TS-11 Iskra. Cvičné prúdové lietadlo používané Slovenským letectvom zastupuje jednomotorový, dvojmiestny dolnoplošník L-39 Albatros vo verzii ľahkého bojového lietadla s inštalovanými raketnicami a bombami.
Jednomotorový, jednomiestny viacúčelový strednoplošník F-104 Starfighter predstavuje špičku vývojového radu F-104. Vystavený stíhač patril do skupiny asi 150 strojov slúžiacich v talianskych vzdušných silách a STM ho získala ako dar od prezidenta Talianskej republiky. Rovnako zaujímavé je aj bezpilotné prieskumné lietadlo Reiss VR-3 určené k prieskumným misiám.
V exteriérových priestoroch múzea sú inštalované lietadlá Mig-15, Mig-19, Mig-23, Su-7, stíhačka - bombardér Su-22 a vrtuľníky Mi-2, Mi-4, prepadový stíhač SV - 15, ako prvé zahraničné lietadlo darované Ukrajinou, poľnohospodárskyZ-37 A "Čmeliak", vetroň VT 116 Orlík, ultraľahký Mitchel B-10. Kategóriu tzv. ľahkých lietadiel v expozícii zastupuje vetroň Z-125 Šohaj, ktorý je zavesený nad exponátmi a maketa centroplánu LVL-2 s kompletne vybavenou kabínou. Expozícia je doplnená aj leteckými trenažérmi použivanými pri výcviku vojenských pilotov. Je to trenažér lietadla Mig-21 a lietadla L-29.
Galéria lietadiel je architektonickou dominantou areálu Múzea letectva. Je to nová moderne riešená expozičná hala s plochou 3600 m2. Jej úlohou je zastrešiť všetku zahraničnú leteckú techniku, ktorú Slovenské technické múzeum získalo formou darov od predstaviteľov štátov a vlád 12 krajín Európy, USA a Číny. Výraznou mierou budovanie Galérie prezidentských lietadiel svojimi iniciatívami podporil exprezident SR Rudolf Schuster, ktorý v priebehu krátkeho obdobia inicioval akvizičnú činnosť získaním vzácnych exponátov originálov lietadiel zo zahraničia. Takto vznikla ojedinelá kolekcia zahraničnej leteckej techniky, ktorá dnes svojím obsahom patrí k unikátnym nielen na Slovensku, ale aj v Európe.
V máji 2008 a júni 2009 boli verejnosti v priestoroch STM Múzea letectva sprístupnené expozície cestnej dopravy. Prezentované sú v nej historické a dopravné prostriedky s motorom i bez neho, bicykle, motocykle, osobné i nákladné automobily. Vystavené zbierky sú majetkom členov Veterán klubu Cassovia Retro Košice, doplnené exponátmi Slovenského technického múzea.
Dňa 19. apríla 2011 bola v Múzeu letectva sprístupnená nová expozícia Letecké technológie - vývoj leteckých konštrukcií.
| zdroj: stm-ke.sk