Najnovšie fotky

Otvorenie

Kunsthalle - rekonštrukcia

Vďaka prostriedkom Európskej komisie a projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) štartuje dnes v Košiciach rekonštrukcia starej Mestskej krytej plavárne na Kunsthalle v celkovej investičnej hodnote 7,3 milióna eur. Rekonštrukcia zmení chátrajúci architektonický skvost v centre mesta, starú krytú plaváreň, na moderné umelecké centrum umenia a kultúry. Spoločnosť OHL ŽS, ktorá bola úspešná v procese verejného obstarávanie, začala s rekonštrukčnými prácami už dnes. „Kým v iných častiach Slovenska je multifunkčné kultúrne centrum stále iba snom, v Košiciach sa stáva realitou a vyrastie tu prvá Slovenská Kunstahlle,“ povedal pri odovzdaní priestorov zhotoviteľovi stavby primátor Košíc Richard Raši.

Stará krytá plaváreň je považovaná za jednu z architektonicky najhodnotnejších budov, vybudovaných na prelome 50. a 60. rokov v Košiciach. Bola postavená v rokoch 1957–1960 a fungovala do konca 70. rokov, keď po zrušení Mlynského náhonu došlo k poklesu spodnej vody a následne k statickým poruchám na budove. Po ich zistení v objekte ukončili prevádzku a v súčasnosti funguje iba exteriérová časť plavárne. Samotný objekt je pre zlý technický stav nevyužívaný.

„Táto budova je jedným zo symbolov starých Košíc – jej architektúra je jedinečná, má skvelú polohu v centre mesta a zároveň je v obkolesení zelene Mestského parku. Po dlhých rokoch chátrania dnes odovzdávame budovu zhotoviteľovi stavby a začíname novú, úplne odlišnú etapu jej existencie. So slávnou minulosťou ju bude spájať stále jedinečná architektúra, s budúcnosťou zas moderný spôsob využitia,“ ocenil projekt Raši, ktorý s úsmevom dodal, že aj on, ako Košičan vníma tento objekt nostalgicky.  „Tu som sa kedysi naučil plávať,“ dodal.

V minulosti došlo k najväčšiemu poškodeniu konštrukcie západnom a východnom krídle jednopodlažných objektov. Po zhodnotení stavu bolo rozhodnuté o demolácii poškodených krídel a výstavbe nových. Bude potrebné izolovať suterénne murivo od zemnej vlhkosti, vymeniť všetky výplňové a strešné konštrukcie, podlahy a urobiť nové rozvodné siete a natiahnuť nové omietky. Výmena okien bude rešpektovať tvar a členenie pôvodných výplní. Mozaiková výzdoba bude obnovená a premiestnená na poschodie objektu.

Vo verejnom obstarávaní zvíťazila spoločnosť OHL ŽS, a. s., ktorá patrí medzi najväčšie stavebné spoločnosti v Českej republike a ku koncu roka 2011 zamestnávala 1590 zamestnancov. „Rekonštrukciu Kunsthalle bude naša spoločnosť realizovať okamžite. Máme k dispozícii dostatok mechanizmov na to, aby sme rekonštrukciu stihli do konca roka 2012. Denne tu bude nasadených 50 až 80 pracovníkov a ak to bude potrebné, budeme pracovať v dvoj, alebo aj trojzmenných prevádzkach,“ povedal  výkonný riaditeľ teritória Slovensko a Maďarsko spoločnosti OHL ŽS Dušan Chovanec. Nevylúčil, že pri rekonštrukcii sa môžu vyskytnúť nepredvídateľné okolnosti, dnes je však presvedčený o tom, že termín ukončenia je reálny.

Projekt Kunsthalle – rekonštrukcia Starej krytej plavárne rieši vytvorenie moderného kultúrneho a výstavného priestoru. Z pohľadu zamerania je projekt určený najmä pre medzinárodné výstavy vizuálneho umenia, umeleckých objektov a nových médií. Zachovaním prvku vody vznikne v Kunsthalle unikátny priestor. Výrazným spôsobom podporí vznik a prezentáciu nových originálnych foriem umenia, bez podobnej možnosti prezentovať ich na inom mieste v Košiciach alebo na Slovensku. Projekt počíta aj s vytvorením zázemia pre catering počas organizovania podujatí. Objekt starej krytej plavárne je riešený ako jediná prevádzka Kunsthalle – multifunkčné kultúrne centrum s viacerými priestormi, ktoré je možné navzájom oddeľovať.

„Plánujeme, aby v Košiciach bola Kunsthalle moderným polyfunkčným priestorom, ktorý nebude slúžiť iba na prezentáciu výtvarného umenia, ale aj pre zvukové a svetelné inštalácie, či nové médiá. Predovšetkým nám umožní priviesť na východ krajiny medzinárodných umelcov a konfrontovať tak súčasnú slovenskú umeleckú scénu so zahraničnou,“ uviedla Zuzana Pacáková, projektová manažérka n. o. Košice 2013 pre vizuálne umenie. Ako spresnila, Kunsthalle všade vo svete predstavuje veľký výstavný polyfunkčný priestor, určený súčasnému umeniu.

Pri vytvorení funkčného celku Kunsthalle bol kladený dôraz na celoročnú využiteľnosť areálu, maximálne využitie existujúcich zdrojov a dosiahnutie európskeho štandardu všetkých súvisiacich služieb. Denná kapacita komplexu je v zime 500 a v letnom období 1000 návštevníkov.

| zdroj obrázkov: TASR
text: hnonline.sk

Kontakt

YouTube: Tibino113

Naše projekty: