Doprava

Košická MHD na ceste k vyššej bezpečnosti

Po incidente, kedy neznámy páchateľ oblial mladú študentku žieravinou, sa mesto rozhodlo do autobusu 19 nainštalovať kamerový systém špeciálne vyvinutý pre monitorovanie pasažierov v mestských autobusoch. Ide o pilotný projekt, ktorý je prvým krokom mesta k zvýšeniu bezpečnosti v košickej MHD.

Košický dopravný podnik začal realizovať opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich. Po tom, ako neznámy páchateľ oblial v mestskom autobuse 19 na trase: Mlyn – Nad jazerom – Sídlisko KVP 22-ročnú študentku žieravinou, sa rozhodlo mesto konať. Ako odpoveď na vandalizmus, ale aj predchádzajúci incident s kyselinárom, dalo do autobusu 19 nainštalovať monitorovací systém. Košičania tak môžu cestovať domov do práce či školy bez obáv. Po odskúšaní pilotného projektu bude už len na meste či sa rozhodne v ňom pokračovať vyhlásením výberového konania na dodávateľa systému. Ak však mesto vybaví MHD kamerovým systémom, bude to významným príspevkom k zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich.

Autobus monitorovaný kamerovým systémom bude označený nálepkou s upozornením, ktorá má pôsobiť na potenciálnych vandalov odstrašujúco. „Prinášame mestu pilotný projekt, ktorý má primárne slúžiť na ochranu cestujúcich, ale aj majetku Dopravného podniku mesta Košice. V autobuse sú umiestnené kamery, ktorých záznam je uložený po dobu 4 dní a následne je premazaný. Vyžiadaný záznam tak môže slúžiť polícii na identifikáciu páchateľov a urýchliť vyšetrenie trestného činu. Naša spoločnosť má už dlhšie pripravené technické riešenie tohto projektu, preto, keď mesto potrebovalo pomoc, ponúkli sme promptne naše know-how a zapožičanie kamier bezplatne,“ vysvetľuje Marián Sabol, manažér pre technickú službu spoločnosti ANTIK Telecom, ktorá bola realizátorom riešenia monitorovacieho systému.

„Rozhodli sme sa využiť ponuku spoločnosti ANTIK a k posilneným hliadkam na nástupištiach a v prostriedkoch MHD zaviesť aj pilotný projekt kamerového systému v prostriedkoch MHD. Aj takto chceme uistiť Košičanov, že cestovanie v MHD je bezpečné. Tento projekt je bezplatný a vďaka spoločnosti ANTIK  máme možnosť si odskúšať jeho úspešnosť ešte pred definitívnym rozhodnutím, či takýto projekt zavedieme aj v ostatných prostriedkoch MHD,“ uviedol Richard Raši, primátor mesta Košice.  

Kamerový systém chráni životy a zdravie cestujúcich, ale aj majetok mesta. Monitoruje  prepravu nebezpečných látok alebo vecí, ktoré by prípadne mohli spôsobiť požiar či výbuch vozidla alebo úraz, popálenie a otravu ôsob.

| Tlačová správa Antik Telecom

 

Kamerový systém pozostávajúci zo štyroch stropných kamier bol skúšobne namontovaný do vozidla #3311. Autobus sa takto do premávky zaradil 9. marca 2012 na domovskú linku 19.

 Aktuálne informácie a cestovné poriadky MHD v Košiciach nájdete na www.imhd.sk/ke.

Anketa

Ako často využívate košickú MHD?

každý deň (44)

49%

pár krát za týždeň (20)

22%

pár krát za mesiac (10)

11%

vôbec (16)

18%

Celkový počet hlasov: 90

Kontakt

YouTube: Tibino113

Sledujte nás na:


Naše projekty: