Otvárací ceremoniál EHMK

Veľká otváracia show

Zimný zber architektúry a dizajnu FUTU

Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach pripravila sériu výstav študentských prác, teda toho najlepšieho čo vzniklo za posledné tri mesiace školského roka. Všetky umelecké diela mladých autorov, študentov katedier výtvarných umení a intermédií, dizajnu a architektúry, budú vystavené na štyroch miestach v Košiciach. Praktické dizajnérske doplnky pre všedný život a architektonické návrhy domov a budov nájdete v Tostovom dome na Moyzesovej ulici.

Rozsvietenie Dómu sv. Alžbety

Košický samosprávny kraj prostredníctvom 3D vizuálneho umenia (mapping) predstaví krátku pozvánku na vybraných 5 TOP podujatí Terra Incognita konajúcich sa v roku 2013. Vlastný program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita prináša 13 TOP podujatí postavených na sprostredkovaní zážitku a emócií lokálnych príbehov viažúcich sa k miestu konania podujatia.

Numen - Tape Košice /UK TUKE/, Personal space FUTU /Strojárenská 3/

Z bežných materiálov ako je lepiaca páska či rybárska sieť vytvárajú pôsobivé inštalácie: cenami ovenčení umelci rakúsko-chorvátskeho tria numen/for use. Svoje diela vždy prispôsobujú konkrétnemu výstavnému miestu a snažia sa o to, aby ich umenie bolo „hmatateľné“.  Návštevníci sa môžu po inštaláciách šplhať, chodiť alebo v nich aj ležať.  V roku 1998 založili Rakúšan Christoph Katzler, Chorvát Nikola Radeljkovic a Nemec Sven Jonke umelecké združenie numen/for use so sídlom vo Viedni a Záhrebe. Umelci pôsobia v oblasti produktového dizajnu, interiérového dizajnu a scénografie. Zoznam partnerov, s ktorými spolupracujú zahŕňa aj známe talianske nábytkárske firmy ako Moroso, Zanotta, MDF Italia či Cappellini. V roku 2009 predstavili na Vienna Design Week po prvýkrát svoju inštaláciu TAPE, vytvorenú z takmer 50 kilometrov lepiacej pásky. V roku 2010 za ňu v Berlíne získali cenu DMY Award a o rok neskôr boli nominovaní na cenu Brit Insurance Design Award v kategórii architektúra. Inštalácia pripomína plávajúci transparentný zámotok, biomorfnú architektúru, urbánne utópie 60. a 70. rokov 20. storočia. Inštalácia v sebe spája pôsobivé divadlo, translucentnú krajinu, do ktorej sa môžete utiahnuť a izolovať sa od vonkajšieho sveta.

Doprava v meste bude riadená flexibilne. Jediný deň, kedy bude obmedzená, vychádza na nedeľu 20. januára. Od trinástej hodiny uzavrieme centrum mesta. Vjazd umožníme iba rezidentom. Ostatní návštevníci budú musieť využiť parkoviská v blízkosti Hlavnej ulice. Mestská hromadná doprava je kľúčom k úspechu, a preto bude v nedeľu premávať zadarmo.
Iné obmedzenia v doprave sú minimálne. V nedeľu od štrnástej uzavrú Moyzesovu a severnú časť Štúrovej ulice pre všetky osobné a nákladné autá. Autobusy Dopravného podniku mesta Košice po nich budú premávať ako obvykle. Poštová, Zbrojničná či Kasárenské námestie budú prístupné iba rezidentom a vozidlám EHMK.
„Návštevníkom odporúčame, aby využívali dopravné tepny vedúce z juhu,“ radí ďalej Branislav Koniar. „Niektorí vodiči budú musieť rešpektovať obchádzkové trasy. Parkovacie domy v Auparku, Steel aréne, Cassovare či OC Galéria sú prioritným miestom na odstavenie svojho automobilu.“
Samotný priestor Dolnej brány je rozdelený do piatich sektorov. Všetky by mali v prípade dobrého počasia poňať až tridsaťtisíc hostí. Ak sa jeden zo sektorov zaplní, dnu už organizátori nevpustia nikoho. Návštevníci z neho budú môcť iba vychádzať, aby nevznikol pretlak. Osvetlenie niektorých ulíc sa kvôli programu obmedzí.

Prípravy na Hlavnej ulici

Vyvrcholením dvojdňového programu Otváracieho ceremoniálu Košice – EHMK 2013 bude v nedeľu 20. januára 2013 o 18:00 hodine Veľká otváracia show na netradičnom pódiu na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne.

Už 20 minút pred začiatkom programu bude divákov zahrievať japonský bubenícky majster ICHITARO, francúzski pouliční umelci a hudobný producent STROON. Ťahákmi programu sú majstri sveta v beatboxe Under Kontrol z Marseille, známe košické kapely a hudobníci Peter Bič Project, Marián Čekovský, Lukáš Adamec, Nataša Džunková a Stanica Projekt. Zo slovenskej hudobnej scény sa v programe objavia aj The Cubes, Orchester Jeana Valjeana, Chiki liki tu-a, Šarišská nátierka, Derevjanky a ďalší.

Všetky hudobné a tanečné čísla sú pripravené špeciálne pre túto show. Interpreti sa v programe objavia v netradičných štylizáciách a prekvapivých kombináciách – za všetky spomeňme aspoň spoločnú skladbu opernej speváčky Michaely Várady a hudobného producenta Dead Janitora, či hudobný súboj rusínskeho folklóru s punkom. Veľká otváracia show vyvrcholí premiérou piesne Mariána Čekovského, ktorá je jeho osobným vyznaním Košiciam.

Na záver je naplánovaný štart rakety, vysielajúcej „Košickú kultúrnu družicu“ a jej posádku, trénovanú umelcami v hviezdnom mestečku Košického vesmírneho programu (KVP) na misiu vyslania kultúry a umenia z Planéty Košice do vesmíru… Aj takto môžu vyzerať Košice v roku „20013“.