90. Medzinárodný maratón mieru

Poznáme víťazov!
90. ročník Medzinárodného Maratónu Mieru v Košiciach vyhral Patrik Kiptanui Korir z Kene s časom 2:09:36. Pod 2:10 dobehli aj jeho rivali Gezagehn A. Abebe z Etiópie (2:09:42) a Elisha Kiprop Barno z Kene (2:09:45). Ženskému maratónu dominovali bežkyne z Etiópie, ktoré všetky tri prekonali traťový rekord. Víťazka Ashere Bekere Dido s vynikajúcim víťazným časom 2:27:47. Druhá skončila Marta Lema Megra (2:28:02) a tretia bola Lemelem Berha Yachem (2:29:42).

Maratónske míľniky
1924 NAJSTARŠÍ V EURÓPE
Osem maratónskych pionierov inšpirovaných olympijským maratónom v Paríži pred štartom prvého ročníka 28. októbra 1924.
1931 ARGENTÍNSKY OLYMPIJSKÝ HRDINA
Iba 20 ročný Argentínčan Juan Carlos Zabala predznamenal už v Košiciach svoj triumf na olympiáde v Los Angeles.
1945 OPÄŤ NA ŠTARTE
Iba niekoľko mesiacov po skončení vojnových útrap sa bežci opäť postavili na štart maratónu v Košiciach.
1961 FAMÓZNY BIKILA
Ďalší fenomenálny olympijský víťaz z Ríma i Tokia, Abebe Bikila, bol na posledných metroch vítaný zaplneným štadiónom.

1974 MARATÓN MAL 50
Košický maratón oslavoval 50. narodeniny. Veľký favorit, majster Európy a víťaz z Bostonu Ron Hill musel prenechať víťazstvo svojmu krajanovi Keithovi Angusovi.
1980 PO PRVÝ KRÁT I ŽENY
Po prvý krát sa na štarte objavili i ženy. Najúspešnejšou v histórii je doteraz Nemka Christa Vahlensieck, ktorá má na konte neuveriteľných 5 víťazstiev.
1989 ZO SENE NA MESTSKÝ OKRUH
Po prvý krát bežci súťažili na mestskom okruhu, ktorý bol v ďalších rokoch niekoľkokrát optimalizovaný do dnešnej podoby.
1997 6. MAJSTROVSTVÁ SVETA IAAF V POLMARATÓNE
Košice hostili Majstrovstvá sveta v polmaratóne, ktoré boli slovami prezidenta IAAF Dr Prima Nebiola označené za najúspešnejšie v histórii.

1999 12. SVETOVÝ KONGRES AIMS
Úspech z roku 1997 zaručil košickým organizátorom právo usporiadať ďalšie významné podujatie. Medzinárodná maratónska asociácia AIMS sa stretla na svojom 12. svetovom kongrese.
2007 SKVELÝ TRAŤOVÝ REKORD
Keňan William Biama zvíťazil v 84. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v skvelom traťovom rekorde 2:09:53

zdroj textu: kosicemarathon.com